Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 7.3 - 7.5 (39.6 g/l, H₂O, 25 °C) | 39.6 g/l (after autoclaving) |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104030 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.3 - 7.5 (39.6 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 620 kg/m3 |
| Solubility | 39.6 g/l (after autoclaving) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | dark red |
| pH-value (25 °C) | 7.2 - 7.6 |
| Solidification behaviour (2 hrs., 45 °C) | liquid |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Growth(Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | good to very good |
| Growth Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013) | good to very good |
| Growth (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | no limit |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 19433 (WDCM 00009)) | total inhibition |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 29212 (WDCM 00087)) | total inhibition |
| Colonies (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | red with precipitation halo |
| Colonies (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | red with precipitation halo |
| Colonies (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | colourless to beige |
| Fluorescence (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | + (poor) |
| Fluorescence (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | + |
| Fluorescence (Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025)) | + (greenish) |
| Incubation: 18 - 24 hours at 35 °C aerobic. |