MERCK 104008.1000 Formamide EMPLURA®. CAS No.75-12-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104008 |
| Synonyms | Formic acid amide, Methane amide |
| Description | Formamide |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA® solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 75-12-7 |
| EC index number | 616-052-00-8 |
| EC number | 200-842-0 |
| Hill Formula | CH₃NO |
| Chemical formula | HCONH₂ |
| Molar Mass | 45.04 g/mol |
| HS Code | 2924 19 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 210 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.13 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 2.7 - 19.0 %(V) |
| Flash point | 152 °C |
| Ignition temperature | 500 °C |
| Melting Point | 2.6 °C |
| pH value | 4 - 10 (200 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 0.08 hPa (20 °C) |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5325 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 17000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H351: Suspected of causing cancer.H360D: May damage the unborn child.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P260: Do not breathe mist or vapours.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P405: Store locked up.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1C Combustible, acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (N; Kjeldahl) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | passes test |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 1.132 - 1.135 |
| Water (according to Karl Fischer) | ≤ 0.3 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1040082500 | 04022536046365 |