MERCK 104007.0250 D(-)Fructose For Biochemistry CAS No.57-48-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104007 |
| Synonyms | Laevulose, Levulose |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 57-48-7 |
| EC number | 200-333-3 |
| Hill Formula | C₆H₁₂O₆ |
| Molar Mass | 180.16 g/mol |
| HS Code | 1702 50 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | D(-)-Fructose for biochemistry. CAS 57-48-7, pH 5 - 6 (100 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.59 g/cm3 (20 °C) OECD Test Guideline 109 |
| Ignition temperature | 360 °C |
| Melting Point | 100 - 104 °C (decomposition) |
| pH value | 5.0 - 7 (18 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 700 - 800 kg/m3 |
| Solubility | 790 g/l OECD Test Guideline 105 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Purity (HPLC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR-spectrum) | conforms |
| Spec. rotation (α 20/D; 10 %; water; calc. on anhydrous substance) | -93.5 - -91.0 ° |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| Glucose (HPLC) | ≤ 0.5 % |
| Water | ≤ 0.5 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1040070250 | 04022536046327 |
| 1040071000 | 04022536046334 |