MERCK 104003.2500 Formaldehyde Solution min.%37 GR
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 104003 |
| Synonyms | Formaline solution, Methanal solution, Methylaldehyde solution |
| Description | Formaldehyde solution about 37% |
| Overview | Formaldehyde (HCOH) is one of the most familiar and effective fixatives. The fixation of the histological specimen material of human or animal origin is commonly performed in a 4% or 10% Formaldehyde solution. Chemically, the 4 % Formaldehyde solution equals a 10 % Formalin solution. |
| Product Information |
|---|
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| HS Code | 2912 11 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications |
|---|
| Application | GR for analysis stabilized with about 10% methanol ACS,Reag. Ph Eur |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 93 - 96 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.09 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 7 - 73 %(V) (Formaldehyde) |
| Flash point | 62 °C (Formaldehyde) |
| Ignition temperature | 300 °C (Formaldehyde) |
| Melting Point | |