MERCK 103943.1000 Iron (III) Chloride Hexahydrate GR CAS No.10025-77-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103943 |
| Replaces | FX0210-1 |
| Synonyms | Ferric chloride hexahydrate, Iron trichloride |
| Description | Iron(III) chloride hexahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10025-77-1 |
| EC number | 231-729-4 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | Cl₃Fe * 6 H₂O |
| Chemical formula | FeCl₃ * 6 H₂O |
| Molar Mass | 270.33 g/mol |
| HS Code | 2827 39 96 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 37 °C |
| pH value | 1.8 (10 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 600 - 1200 kg/m3 |
| Solubility | 920 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 316 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H318: Causes serious eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P332 + P313: If skin irritation occurs: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | NO5425000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric, FeCl₃·6H₂O) | 99.0 - 102.0 % |
| Identity | passes test |
| Insoluble matter | ≤ 0.01 % |
| Free chlorine | passes test |
| Acidic substances | passes test |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.01 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.001 % |
| Total phosphorus (as PO₄) | ≤ 0.01 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.01 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.003 % |
| Fe II (Iron II)* | ≤ 0.002 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.05 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.003 % |
| * The Fe(II)-content increases if the recommended storage conditions (+15 to +25 °C) are not observed. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1039430250 | 04022536045030 |
| 1039431000 | 04022536045054 |
| 1039439025 | 04022536045078 |