MERCK 103883.0250 iron(III) Nitrate Nonahydrate Gr For Analysis Acs CAS No.7782-61-8
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103883 |
| Replaces | FX0225-4; FX0225-1; FX0225 |
| Description | Iron(III) nitrate nonahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7782-61-8 |
| EC number | 233-899-5 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | FeN₃O₉ * 9 H₂O |
| Chemical formula | Fe(NO₃)₃ * 9 H₂O |
| Molar Mass | 403.95 g/mol |
| HS Code | 2834 29 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.68 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 47.2 °C |
| pH value | 1.3 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 900 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3250 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H314: Causes severe skin burns and eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust or mist.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P330 + P331: IF SWALLOWED: Rinse mouth. Do NOT induce vomiting.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | NO7175000 |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | oxidizing, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3260, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3260, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3260, 8, II, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.0 - 101.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| Free acid (as HNO₃) | ≤ 0.3 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.005 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.005 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.02 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.001 % |
| Substances not precipitated by ammonia (as sulfate) | ≤ 0.1 % |
| Corresponds to ACS,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1038830250 | 04022536044521 |
| 1038831000 | 04022536044538 |