| Replacement Information |
|---|
| Replacement Information | In North America 1.03861.0250 replaces and is identical to FX0250-2 |
Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|
| 13478-10-9 | 231-843-4 | Cl₂Fe * 4 H₂O | FeCl₂ * 4 H₂O | 198.81 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103861 |
| Replaces | FX0250; FX0250-2 |
| Synonyms | Iron dichloride |
| Description | Iron(II) chloride tetrahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 13478-10-9 |
| EC number | 231-843-4 |
| Hill Formula | Cl₂Fe * 4 H₂O |
| Chemical formula | FeCl₂ * 4 H₂O |
| Molar Mass | 198.81 g/mol |
| HS Code | 2827 39 96 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.93 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 105 - 110 °C Elimination of water of crystallisation |
| pH value | 2.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 13.3 hPa (693 °C) |
| Bulk density | 900 kg/m3 |
| Solubility | 1600 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 450 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H318: Causes serious eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P270: Do not eat, drink or smoke when using this product.P280: Wear eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | NO5600000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (manganometric) | ≥ 98.0 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.001 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.002 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.003 % |
| Substances not precipitated by ammonia (as sulfates) | ≤ 0.05 % |