MERCK 103819.0500 Iron GR
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103819 |
| Description | Iron |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7439-89-6 |
| EC number | 231-096-4 |
| Hill Formula | Fe |
| Chemical formula | Fe |
| Molar Mass | 55.85 g/mol |
| HS Code | 7205 29 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 3000 °C (1013 hPa) |
| Density | 7.86 g/cm3 |
| Flash point | 21 °C |
| Ignition temperature | >100 °C |
| Melting Point | 1536 °C |
| pH value | 7 - 9 (H₂O) |
| Bulk density | 3000 - 4000 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 30000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H228: Flammable solid.H252: Self-heating in large quantities; may catch fire. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P235: Keep cool.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P370 + P378: In case of fire: Use powder for extinction.P403 + P235: Store in a well-ventilated place. Keep cool. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 4.2 Pyrophoric and self-heating hazardous materials |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 27Residues containing valuable recoverable metals should be forwarded for recycling. Container H. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3089, 4.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3089, 4.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3089, 4.1, III, Segregation Group: 7 (Heavy metals and their salts (including their organometallic compounds))15 (Powdered metals) |
| Specifications |
|---|
| Assay (cerimetric) | ≥ 99.5 % |
| Substances insoluble in sulfuric acid | ≤ 0.1 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.002 % |
| Sulphide (S) | ≤ 0.002 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.002 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.002 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.002 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1038190100 | 04022536044347 |
| 1038190500 | 04022536044354 |