Ürün Kodu
SD.M.103792.0500
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|---|---|---|---|
| 7783-85-9 | 233-151-8 | H₈FeN₂O₈S₂*6H₂O | 392.14 g/mol | ISO |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1037920500 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 500 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1037921000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1037925000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 5 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1037929050 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Fibre carton | 50 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 103792 |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7783-85-9 |
| EC number | 233-151-8 |
| Grade | ISO |
| Hill Formula | H₈FeN₂O₈S₂*6H₂O |
| Molar Mass | 392.14 g/mol |
| HS Code | 2842 90 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.86 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 39 - 41 °C (decomposition) |
| pH value | 3 - 5 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 900 kg/m3 |
| Solubility | 269 g/l |
| Toxicological Information | |
|---|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3250 mg/kg |
| Safety Information according to GHS | |
|---|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |