MERCK 103776.1000 Ammonium Iron (III) Sulfate Dodecahydrate for Analysis EMSURE® ACS, ISO CAS No.7783-83-7
Description |
|---|
| Catalogue Number | 103776 |
| Replaces | FX0205; FX0205-1; FX0205-20; FX0205-3 |
| Synonyms | Alum iron, Ferric ammonium sulfate, Iron alum, Iron(III) ammonium sulfate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7783-83-7 |
| EC number | 233-382-4 |
| Hill Formula | H₄NFeO₈S₂ * 12 H₂O |
| Chemical formula | (NH₄)Fe(SO₄)₂ * 12H₂O |
| Molar Mass | 482.19 g/mol |
| HS Code | 2833 30 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.710 g/cm3 |
| Melting Point | 39 - 41 °C |
| pH value | 1.8 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 750 kg/m3 |
| Solubility | 1240 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H318: Causes serious eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 15Heavy metal-containing solutions and solids: container E. Stir Raney nickel (also: Urushibara nickel) in the form of an aqueous suspension into hydrochloric acid (Cat. No. 100312) until dissolved (container E). Neither Raney nickel itself nor any filter residues should be allowed to dry out, otherwise they will spontaneously ignite in air. In this context, heavy metal means any compound of antimony, arsenic, cadmium, chromium(VI), copper, lead, nickel and tin, as well as these subtances in metallic form, if they are classified as hazardous (acc. to AbfallverzeichnisV - Waste Catalogue Ordinance, Appendix 3). Other heavy metals should be collected separately. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric) | 99.0 - 102.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.01 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.001 % |
| Fe II (Iron II) | ≤ 0.001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.01 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.01 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0005 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.001 % |
| Corresponds to ACS, ISO, Reag. Ph. Eur. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1037760500 | 04022536044026 |
| 1037761000 | 04022536044040 |
| 1037765000 | 04022536044064 |
| 1037769012 | 04027269189068 |
| 1037769050 | 04022536044071 |