| Replacement Information |
|---|
| Replacement Information | In North America 1037539025 replaces and is identical to 1.03753.9027In North America 1037535000 replaces and is identical to 1.03753.5007 |
Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 7.0 (10 g/l, H₂O, 20 °C) | 410 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103753 |
| Replaces | 1.03753 |
| Synonyms | Extract of yeast |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 8013-01-2 |
| EC number | 232-387-9 |
| HS Code | 2106 90 90 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.5 g/cm3 (20 °C) |
| Ignition temperature | >200 °C |
| pH value | 7.0 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 490 kg/m3 |
| Solubility | 410 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | ZF6610000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance- colour | brownish-yellow |
| - description | granules |
| Identity | conforms |
| pH-value (2 %; water) | 5.5 - 7.2 |
| N (Nitrogen) (calculated on dried substance) | ≥ 10.5 % |
| Sulfated ash (600 °C) | ≤ 17.0 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.005 % |
| Loss on drying (50 °C; < 670 Pa; 3 h) | ≤ 5.0 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.05 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.10 % |
| Chloride (Cl) (as NaCl) | ≤ 5.0 % |
| Phosphorous compounds (as P) | ≤ 2.5 % |
| Suitability for microbiology | passes test |