Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass |
|---|
| 3564-14-5 | 222-639-6 | C₂₀H₁₃N₂NaO₅S | 416.39 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103168 |
| Synonyms | 2-Hydroxy-1-(1-hydroxy-2-naphthylazo)-naphthalene-4-sulfonic acid sodium salt |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 3564-14-5 |
| EC number | 222-639-6 |
| Hill Formula | C₂₀H₁₃N₂NaO₅S |
| Molar Mass | 416.39 g/mol |
| HS Code | 3212 90 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 9.5 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 540 kg/m3 |
| Solubility | 20 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | QK2195000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (buffer pH 10.0) | 634 - 644 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.025 g/l; buffer pH 10.0; calculated on anhydrous substance) | 220 - 320 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 10 % |
| Suitability as indicator (for metal titration) | passes test |