MERCK 103115.2500 1,4-Dioxane Extra Pure CAS No.123-91-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103115 |
| Synonyms | Glycolethylether, 1,4-Diethylene dioxide, 1,4-Dioxacyclohexane |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA® solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 123-91-1 |
| EC index number | 603-024-00-5 |
| EC number | 204-661-8 |
| Hill Formula | C₄H₈O₂ |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| HS Code | 2932 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 101.5 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.034 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.7 - 25.2 %(V) |
| Flash point | 11 °C |
| Ignition temperature | 300 °C |
| Melting Point | 11.8 °C |
| pH value | 6.0 - 8 (500 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 36 hPa (20 °C) |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5200 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 7600 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation.H350: May cause cancer.EUH019: May form explosive peroxides.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | JG8225000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, carcinogenic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1165, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1165, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1165, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Free acid (as CH₃COOH) | ≤ 0.01 % |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 1.032 - 1.034 |
| Peroxide (as H₂O₂) | ≤ 0.005 % |
| Water | ≤ 0.1 % |
| Stabilized with about 25 ppm 2,6-Di-tert-butyl-4-methylphenol (BHT) |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1031151000 | 04022536040042 |
| 1031152500 | 04022536040066 |
| 1031156025 | 04022536040080 |
| 1031159191 | 04027269047740 |