Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 366-18-7 | 206-674-4 | C₁₀H₈N₂ | 156.19 g/mol | ACS |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103098 |
| Synonyms | Reagents for Iron(II) and molybdenum, a,a'-Dipyridyl, α,α'-Dipyridyl |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 366-18-7 |
| EC number | 206-674-4 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | C₁₀H₈N₂ |
| Molar Mass | 156.19 g/mol |
| HS Code | 2933 39 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 273 °C (1013 hPa) |
| Flash point | 131 °C |
| Melting Point | 69.2 °C |
| pH value | 7.5 (5 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 0.29 hPa (20 °C) |
| Bulk density | 500 kg/m3 |
| Solubility | 5.5 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 100 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat 625 - 1250 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H301 + H311: Toxic if swallowed or in contact with skin. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ protective clothing.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P302 + P352 + P312: IF ON SKIN: Wash with plenty of water. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P361 + P364: Take off immediately all contaminated clothing and wash it before reuse.P405: Store locked up. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1C Combustible, acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store below +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2811, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2811, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2811, 6.1, III |
| Specifications |
|---|
| Assay (perchloric acid titration) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Melting point | 70 - 72 °C |
| Absorbance of solution (50% w/v; methanol) | conforms |
| Sensitivity (to ferrous ion) | passes test |