MERCK 103092.0005 Dithizone GR (1,5-Diphenylthiocarbazone) Reag.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103092 |
| Synonyms | Diphenylthiocarbazone |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 60-10-6 |
| EC number | 200-454-1 |
| Grade | Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₁₃H₁₂N₄S |
| Molar Mass | 256.33 g/mol |
| HS Code | 2930 90 19 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 168 °C (decomposition) |
| Bulk density | 250 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P332 + P313: If skin irritation occurs: Get medical advice/ attention.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (argentometric) | ≥ 98.0 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (Chloroform) | 604 - 607 nm |
| Spec. Absorptivity A1%/1cm (λmax.; 0,005 g/l; chloroform) | ≥ 1522 |
| Absorption ratio (605 nm / 445 nm;0.005 g/l; choroform) | ≥ 2.5 |
| Sulfated ash (600 °C) | ≤ 0.2 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1030920005 | 04022536039718 |
| 1030920025 | 04022536039725 |