MERCK 103091.0025 1,5-Diphenylcarbazide GR and Redox indicator CAS No.140-22-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103091 |
| Description | 1,5-Diphenylcarbazide |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 140-22-7 |
| EC number | 205-403-7 |
| Grade | Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₁₃H₁₄N₄O |
| Chemical formula | ((C₆H₅)NHNH)₂CO |
| Molar Mass | 242.28 g/mol |
| HS Code | 2928 00 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.31 g/cm3 |
| Melting Point | 170 °C |
| Bulk density | 420 kg/m3 |
| Solubility | 0.255 g/l slightly soluble |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P332 + P313: If skin irritation occurs: Get medical advice/ attention.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Purity (DSC) | ≥ 98 |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| substances insoluble in ethanol | passes test |
| Melting point | 173 - 176 °C |
| Diphenylcarbazone | passes test |
| Sulfated ash | ≤ 0.05 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1030910025 | 04022536039688 |
| 1030910100 | 04022536039695 |