MERCK 103062.0100 Dimethyl Glyoxime GR CAS No.95-45-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103062 |
| Synonyms | Diacetyldioxime, 2,3-Butanedionedioxime disodium salt |
| Description | Dimethylglyoxime |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 95-45-4 |
| EC number | 202-420-1 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₄H₈N₂O₂ |
| Chemical formula | (CH₃CNOH)₂ |
| Molar Mass | 116.10 g/mol |
| HS Code | 2928 00 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 239 - 243 °C (decomposition) |
| Bulk density | 620 kg/m3 |
| Solubility | 0.6 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H228: Flammable solid. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P370 + P378: In case of fire: Use dry sand, dry chemical or alcohol-resistant foam to extinguish. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 4.1B Flammable solid hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store below +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1325, 4.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1325, 4.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1325, 4.1, III |
| Specifications |
|---|
| Assay (gravimetrically) | ≥ 99 |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Matter insoluble in ethanol | ≤ 0.05 % |
| Melting point | 239 - 243 °C |
| Sulfated ash | ≤ 0.05 % |
| Suitability as reagent (at Nickel) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1030620100 | 04022536039473 |