MERCK 103053.2500 N,N-Dimethyl Formamide GR CAS No.68-12-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103053 |
| Synonyms | DMF, N,N-Dimethylmethanamide, Formic acid dimethylamide |
| Description | N,N-Dimethylformamide |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 68-12-2 |
| EC index number | 616-001-00-X |
| EC number | 200-679-5 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₃H₇NO |
| Chemical formula | HCON(CH₃)₂ |
| Molar Mass | 73.09 g/mol |
| HS Code | 2924 19 22 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 153 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.944 g/cm3 (25 °C) |
| Explosion limit | 2.2 - 16 %(V) |
| Flash point | 57.5 °C |
| Ignition temperature | 410 °C |
| Melting Point | -61 °C (External MSDS) |
| pH value | 7 (200 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 3.77 hPa (20 °C) |
| Solubility | 1000 g/l soluble |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3010 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 1500 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H226: Flammable liquid and vapour.H312 + H332: Harmful in contact with skin or if inhaled.H319: Causes serious eye irritation.H360D: May damage the unborn child. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | LQ2100000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic for reproduction, harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2265, 3, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2265, 3, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2265, 3, III |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.8 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Titrable acid | ≤ 0.0005 meq/g |
| Titrable base | ≤ 0.003 meq/g |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.949 - 0.952 |
| Refractive index (n 20/D) | 1.429 - 1.431 |
| Boiling point | 152 - 154 °C |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.10 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1030531000 | 04022536039268 |
| 1030531011 | 04027269985752 |
| 1030532500 | 04022536039282 |
| 1030532511 | 04027269985769 |
| 1030534000 | 04027269428501 |
| 1030536025 | 04022536039312 |