MERCK 103028.0005 2,6-Dichlorophenol-Indophenol Sodium Salt Dihydrate GR CAS No.620-45-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103028 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 620-45-1 |
| EC number | 210-640-4 |
| Hill Formula | C₁₂H₆Cl₂NNaO₂ * 2 H₂O |
| Molar Mass | 326.11 g/mol |
| HS Code | 2925 29 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Bulk density | 320 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (perchloric acid titration, calculated on dried substance) | ≥ 98 |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Foreign coloring agents | passes test |
| TLC-Test | passes test |
| Loss on drying (120 °C) | ≤ 12.0 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1030280005 | 04022536039060 |
| 1030280025 | 04022536039077 |