MERCK 103026.0025 Bromocresol Blue İndicator ACS CAS No.76-59-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 103026 |
| Synonyms | 3',3''-Dibromothymolsulfonphthalein, BTB |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 76-59-5 |
| EC number | 200-971-2 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂₇H₂₈Br₂O₅S |
| Molar Mass | 624.40 g/mol |
| HS Code | 2934 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 201 °C |
| Bulk density | 450 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Clarity of solution (1 g/l; ethanol) | passes test |
| Transition range | pH 5.8 - pH 7.6 yellow - blue |
| Absorption maximum λ 1 max. (buffer pH 5.8) | 430 - 435 nm |
| Absorption maximum λ 2 max. (buffer pH 7.6) | 615 - 618 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 1 max.; 0.005 g/l; buffer pH 5.8; calc. on dried substances) | 260 - 305 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 2 max.; 0.005 g/l; buffer pH 7.6; calc. on dried substances) | 455 - 530 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 3 % |
| Transition range (according to ACS) | passes test |
| Sensitivity test | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1030260005 | 04022536039015 |
| 1030260025 | 04022536039022 |