MERCK 102952.2511 Dimethyl Sulfoxide For Analysis Emsure CAS No.67-68-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102952 |
| Synonyms | Methanesulfinylmethane, Methyl sulfoxide, Dimethyl(oxido)sulfur, DMSO |
| Description | Dimethyl sulfoxide |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 67-68-5 |
| EC number | 200-664-3 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | C₂H₆OS |
| Chemical formula | (CH₃)₂SO |
| Molar Mass | 78.13 g/mol |
| HS Code | 2930 90 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 189 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.1 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.8 - 63.0 %(V) |
| Flash point | 87 °C |
| Ignition temperature | 300 - 302 °C |
| Melting Point | 18.5 °C |
| Saturation concentration (air) | 8.0 g/m3 (20 °C) |
| Vapor pressure | 0.55 hPa (20 °C) |
| Viscosity kinematic | 2.14 mm2/s |
| Solubility | 1000 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 28300 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat 40000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | PV6210000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.9 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Titrable acid | ≤ 0.0002 meq/g |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 1.101 - 1.103 |
| Refractive index (n 20/D) | 1.478 - 1.481 |
| Melting point | ≥ 18.0 °C |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0001 % |
| Related substances (GC) | conforms |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1029521000 | 04022536038278 |
| 1029521011 | 04027269985714 |
| 1029522500 | 04022536038292 |
| 1029522511 | 04027269985721 |
| 1029524000 | 04027269429249 |
| 1029525011 | 04054839549991 |
| 1029526190 | 04054839628610 |
| 1029529025 | 04022536510347 |