MERCK 102888.2500 Cyclohexanone Extra Pure CAS No.108-94-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102888 |
| Synonyms | Pimelic ketone |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA® solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 108-94-1 |
| EC index number | 606-010-00-7 |
| EC number | 203-631-1 |
| Hill Formula | C₆H₁₀O |
| Molar Mass | 98.15 g/mol |
| HS Code | 2914 22 10 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 155 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.95 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.1 %(V) |
| Flash point | 43 °C |
| Ignition temperature | 430 °C |
| Melting Point | -31 °C |
| pH value | 7 (70 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 4.5 hPa (20 °C) |
| Solubility | 90 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H226: Flammable liquid and vapour.H302 + H312 + H332: Harmful if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H315: Causes skin irritation.H318: Causes serious eye damage.H335: May cause respiratory irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | GW1050000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | flammable, harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1915, 3, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1915, 3, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1915, 3, III |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.946 - 0.948 |
| Water | ≤ 0.2 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1028881000 | 04022536037752 |
| 1028882500 | 04022536037776 |
| 1028886010 | 04022536037790 |
| 1028886025 | 04022536037806 |
| 1028889191 | 04022536037837 |