Ürün Kodu
SD.M.102839.0025
Ürün Markası
MERCK 102839.0025 L-Cysteine Hydrochloride Monohydrate for Biochemistry CAS No.1880366
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 102839 |
| Synonyms | Cys, L-Cysteinium Chloride Monohydrate, L-Cysteine Hydrochloride, Monohydrate |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7048-04-6 |
| EC number | 200-157-7 |
| Hill Formula | C₃H₈ClNO₂S * H₂O |
| Molar Mass | 175.60 g/mol |
| HS Code | 2930 90 12 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.51 g/cm3 |
| Melting Point | 176 °C |
| pH value | 0.8 - 1.2 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure |