MERCK 102838.0025 L-Cysteine for Biochemistry
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102838 |
| Synonyms | a-Amino-ß-mercapto propionic acid, αlpha-Amino-ß-mercapto propionic acid, Cys, αlpha-Amino-beta-mercapto propionic acid |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 52-90-4 |
| EC number | 200-158-2 |
| Hill Formula | C₃H₇N O₂S |
| Molar Mass | 121.16 g/mol |
| HS Code | 2930 90 12 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | L-Cysteine for biochemistry. CAS 52-90-4, pH 4.5 - 5.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.66 g/cm3 (45 °C) |
| Ignition temperature | 420 °C |
| Melting Point | >203 °C |
| pH value | 4.5 - 5.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 300 kg/m3 |
| Solubility | 280 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 1890 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | HA1600000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store below +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (perchloric acid titration, calculated on dried substance) | ≥ 99.0 |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Appearance | colorless to white, needle-shaped crystals |
| Appearance of solution (100 g/l, hydrochloric acid 2 mol/l) | clear and colorless |
| Spec. rotation (α 20/D, 80 g/l, hydrochloric acid 1 mol/l, calc. on dried substance) | +8.3 to +9.5 |
| pH (25 g/l; CO₂-free water) | 4.5 - 5.5 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.04 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.03 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.001 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.0005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.0005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.01 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.02 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.0005 % |
| Foreign amino acids | ≤ 0.5 % |
| Other ninhydrine positive substances | ≤ 0.1 % |
| Loss on drying (105 °C; 3 h) | ≤ 0.5 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1028380025 | 04022536037363 |
| 1028380100 | 04022536037370 |
| 1028381000 | 04022536037387 |
| 1028389010 | 04022536692678 |