MERCK 102837.0025 L-Cystine for Biochemistry
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102837 |
| Synonyms | Cys |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 56-89-3 |
| EC number | 200-296-3 |
| Hill Formula | C₆H₁₂N₂O₄S₂ |
| Molar Mass | 240.30 g/mol |
| HS Code | 2930 90 12 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | L-Cystine for biochemistry. CAS 56-89-3, molar mass 240.30 g/mol. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.66 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 261 - 262 °C (decomposition) |
| Bulk density | 300 kg/m3 |
| Solubility | 0.19 g/l insoluble |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | HA2690000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (bromatometric, calculated on dried substance) | 99.0 - 101.0 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Appearance | white to almost white, fine-crystalline powder |
| Appearance of solution (100 g/l, hydrochloric acid 2 mol/l) | clear and not more intense in color than reference solution Y₇ |
| Spec. rotation (α 20/D, 20 g/l, hydrochloric acid 1 mol/l, previously dried substance) | -225 to -215 |
| Chloride (Cl) | ≤ 200 ppm |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 500 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 10 ppm |
| As (Arsenic) | ≤ 5 ppm |
| Ca (Calcium) | ≤ 10 ppm |
| Co (Cobalt) | ≤ 5 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 5 ppm |
| K (Potassium) | ≤ 5 ppm |
| Mg (Magnesium) | ≤ 5 ppm |
| Na (Sodium) | ≤ 50 ppm |
| Pb (Lead) | ≤ 5 ppm |
| Zn (Zinc) | ≤ 5 ppm |
| Ninhydrin - positive substances (LC) (largest single impurity) | ≤ 0.2 % |
| Ninhydrin - positive substances (LC) (Sum of all impurities) | ≤ 0.5 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.01 % |
| Loss on drying (105 °C; 3 h) | ≤ 0.2 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1028371000 | 04022536037349 |
| 1028379010 | 04022536692661 |