MERCK 102832.2500 Cyclohexane Extra Pure CAS No.110-82-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102832 |
| Synonyms | Hexahydrobenzene, Hexamethylene, Naphthene |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA® solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 110-82-7 |
| EC index number | 601-017-00-1 |
| EC number | 203-806-2 |
| Hill Formula | C₆H₁₂ |
| Molar Mass | 84.16 g/mol |
| HS Code | 2902 11 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 81 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.774 g/cm3 (25 °C) |
| Explosion limit | 1.2 - 8.3 %(V) |
| Flash point | -20 °C |
| Ignition temperature | 260 °C |
| Melting Point | 6.47 °C |
| Vapor pressure | 124 hPa (24 °C) |
| Viscosity kinematic | 1.26 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 0.05 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | GU6300000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1145, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1145, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1145, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Free acid (as CH₃COOH) | ≤ 0.001 % |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.778 - 0.779 |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Water | ≤ 0.05 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1028321000 | 04022536037219 |
| 1028322500 | 04022536037226 |
| 1028326025 | 04022536037257 |
| 1028329190 | 04022536037271 |