Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass |
|---|
| 110-82-7 | 203-806-2 | C₆H₁₂ | 84.16 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102827 |
| Synonyms | Hexahydrobenzene, Hexamethylene, Naphthene |
| Overview | With their high degree of UV transmittance, low particle count, low acidity and alkalinity and low evaporation residue level, LiChrosolv® solvents are ideal for reproducible separations. Since separations are normally carried out under gradient conditions in analytical HPLC, we offer solvents in "gradient grade" as well as "isocratic grade". This enables to minimize the gradient effect of the solvent involved. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 110-82-7 |
| EC index number | 601-017-00-1 |
| EC number | 203-806-2 |
| Hill Formula | C₆H₁₂ |
| Molar Mass | 84.16 g/mol |
| HS Code | 2902 11 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Cyclohexane for liquid chromatography LiChrosolv®. CAS 110-82-7. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 81 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.774 g/cm3 (25 °C) |
| Explosion limit | 1.2 - 8.3 %(V) |
| Flash point | -20 °C |
| Ignition temperature | 260 °C |
| Melting Point | 6.47 °C |
| Vapor pressure | 124 hPa (24 °C) |
| Viscosity kinematic | 1.26 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 0.05 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | GU6300000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1145, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1145, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1145, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.9 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 2.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.01 % |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Transmission (at 230 nm) | ≥ 75 % |
| Transmission (at 240 nm) | ≥ 90 % |
| Transmission (from 260 nm) | ≥ 99 % |
| Filtered by 0.2 µm filter |