Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass |
|---|
| 110-82-7 | 203-806-2 | C₆H₁₂ | 84.16 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102822 |
| Synonyms | Hexahydrobenzene, Hexamethylene, Naphthene |
| Overview | Accurate analytic results in UV/VIS and infrared spectroscopy depend on the use of very pure solvents for sample preparation. The Uvasol® solvents range has been specially designed for spectroscopy and other applications requiring solvents of the highest spectral purity. The refinement process allows a greater degree of security in applications and avoids misinterpretation of analytical results caused by traces of UV, IR and fluorescence contamination. Uvasol® solvents offer best UV transmittance. In all specifications the minimum transmittance for 5 typical wavelengths are identified. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 110-82-7 |
| EC index number | 601-017-00-1 |
| EC number | 203-806-2 |
| Hill Formula | C₆H₁₂ |
| Molar Mass | 84.16 g/mol |
| HS Code | 2902 11 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Cyclohexane for spectroscopy Uvasol®. CAS 110-82-7. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 81 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.774 g/cm3 (25 °C) |
| Explosion limit | 1.2 - 8.3 %(V) |
| Flash point | -20 °C |
| Ignition temperature | 260 °C |
| Melting Point | 6.47 °C |
| Vapor pressure | 124 hPa (24 °C) |
| Viscosity kinematic | 1.26 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 0.05 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | GU6300000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1145, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1145, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1145, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.9 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.0002 % |
| Water | ≤ 0.005 % |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Fluorescence (as quinine at 254 nm) | ≤ 1.0 ppb |
| Fluorescence (as quinine at 365 nm) | ≤ 1.0 ppb |
| Transmission (at 208 nm) | ≥ 20 % |
| Transmission (at 220 nm) | ≥ 55 % |
| Transmission (at 230 nm) | ≥ 80 % |
| Transmission (at 240 nm) | ≥ 90 % |
| Transmission (from 250 nm) | ≥ 98 % |
| Absorbance (at 208 nm) | ≤ 0.70 |
| Absorbance (at 220 nm) | ≤ 0.26 |
| Absorbance (at 230 nm) | ≤ 0.10 |
| Absorbance (at 240 nm) | ≤ 0.05 |
| Absorbance (from 250 nm) | ≤ 0.01 |
| Meet the requirements of "Specific use spectroscopy" according ACS and Reag. Ph Eur |