Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|
| 7758-98-7 | 231-847-6 | CuO₄S | CuSO₄ | 159.61 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102791 |
| Synonyms | Copper monosulfate anhydrous, Copper vitriol anhydrous |
| Description | Copper(II) sulfate anhydrous |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7758-98-7 |
| EC index number | 029-004-00-0 |
| EC number | 231-847-6 |
| Hill Formula | CuO₄S |
| Chemical formula | CuSO₄ |
| Molar Mass | 159.61 g/mol |
| HS Code | 2833 25 20 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 3.603 g/cm3 (25 °C) |
| Melting Point | 200 °C Not applicable |
| pH value | 3.5 - 4.5 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 9.7 hPa (25 °C) |
| Bulk density | 800 kg/m3 |
| Solubility | 203 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 481 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | GL8800000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 15Heavy metal-containing solutions and solids: container E. Stir Raney nickel (also: Urushibara nickel) in the form of an aqueous suspension into hydrochloric acid (Cat. No. 100312) until dissolved (container E). Neither Raney nickel itself nor any filter residues should be allowed to dry out, otherwise they will spontaneously ignite in air. In this context, heavy metal means any compound of antimony, arsenic, cadmium, chromium(VI), copper, lead, nickel and tin, as well as these subtances in metallic form, if they are classified as hazardous (acc. to AbfallverzeichnisV - Waste Catalogue Ordinance, Appendix 3). Other heavy metals should be collected separately. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3077, 9, III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric, calc. on dried substance) | ≥ 99.0 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.002 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.015 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.005 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.02 % |
| Substances not precipitated by hydrogen sulfide (as sulfate) | ≤ 0.2 % |
| Loss on drying (250 °C) | ≤ 0.5 % |