MERCK 102786.1000 Manganese (II) Sulfate Tetrahydrate
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102786 |
| Description | Manganese(II) sulfate tetrahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10101-68-5 |
| EC index number | 025-003-00-4 |
| EC number | 232-089-9 |
| Hill Formula | MnO₄S * 4 H₂O |
| Chemical formula | MnSO₄ * 4 H₂O |
| Molar Mass | 223.06 g/mol |
| HS Code | 2833 29 80 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.11 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 26 - 27 °C |
| pH value | 4.5 - 6.0 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 1000 - 1200 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 2150 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H318: Causes serious eye damage.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if inhaled.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P280: Wear eye protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | OP1200000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Hazard Symbols | IrritantHarmfulDangerous for the environment |
| Categories of danger | harmful, dangerous for the environment |
| R Phrase | R 48/20/22-41-51/53Harmful: danger of serious damage to health by prolonged exposure through inhalation and if swallowed.Risk of serious damage to eyes.Toxic to aquatic organisms, may cause long-term adverse effects in the aquatic environment. |
| S Phrase | S 22-61-26-39Do not breathe dust.Avoid release to the environment. Refer to special instructions/ Safety data sheets.In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice.Wear eye/face protection. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15 °C to +25 °C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3077, 9, III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 98.5 % |
| pH-value (5 %; water) | 2.5 - 4.0 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.002 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.01 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0002 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.002 % |
| Oxidizing matter | passes test |
| Reducing substances | passes test |