MERCK 102753.0250 Copper (II) Nitrate Trihydrate for Analysis EMSURE® CAS No.10031-43-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102753 |
| Synonyms | Copper dinitrate trihydrate |
| Description | Copper(II) nitrate trihydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10031-43-3 |
| EC number | 221-838-5 |
| Hill Formula | CuN₂O₆ * 3 H₂O |
| Chemical formula | Cu(NO₃)₂ * 3 H₂O |
| Molar Mass | 241.60 g/mol |
| HS Code | 2834 29 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.05 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 114 °C |
| pH value | 3 - 4 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 1050 kg/m3 |
| Solubility | 2670 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 940 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H272: May intensify fire; oxidizer.H314: Causes severe skin burns and eye damage.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P260: Do not breathe dust.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | GL7875000 |
| Storage class | 5.1B Oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 15Heavy metal-containing solutions and solids: container E. Stir Raney nickel (also: Urushibara nickel) in the form of an aqueous suspension into hydrochloric acid (Cat. No. 100312) until dissolved (container E). Neither Raney nickel itself nor any filter residues should be allowed to dry out, otherwise they will spontaneously ignite in air. In this context, heavy metal means any compound of antimony, arsenic, cadmium, chromium(VI), copper, lead, nickel and tin, as well as these subtances in metallic form, if they are classified as hazardous (acc. to AbfallverzeichnisV - Waste Catalogue Ordinance, Appendix 3). Other heavy metals should be collected separately. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3085, 5.1 (8), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3085, 5.1 (8), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3085, 5.1 (8), II, Segregation Group: 7 (Heavy metals and their salts (including their organometallic compounds)) |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric) | ≥ 99.5 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.002 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.01 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.01 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.001 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.001 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1027530250 | 04022536036342 |
| 1027531000 | 04022536036359 |
| 1027539025 | 04022536036366 |