MERCK 102703.0250 Copper Fine Powder GR CAS No.7440-50-8
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102703 |
| Replaces | CX1925-4; CX1925-2; CX1925 |
| Description | Copper |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7440-50-8 |
| EC number | 231-159-6 |
| Hill Formula | Cu |
| Chemical formula | Cu |
| Molar Mass | 63.54 g/mol |
| HS Code | 7406 10 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 8.940 g/cm3 |
| Melting Point | 1083 °C |
| Bulk density | 1290 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H228: Flammable solid.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P370 + P378: In case of fire: Use dry sand, dry chemical or alcohol-resistant foam to extinguish. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | GL5325000 |
| Storage class | 4.1B Flammable solid hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3089, 4.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3089, 4.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3089, 4.1, II, Segregation Group: 7 (Heavy metals and their salts (including their organometallic compounds))15 (Powdered metals) |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 99 % |
| Substances insoluble in nitric acid | ≤ 0.02 % |
| P (phosphorus) | ≤ 0.001 % |
| Ag (Silver) | ≤ 0.002 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.005 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.001 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.01 % |
| Sb (Antimony) | ≤ 0.001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.01 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1027030250 | 04022536035970 |
| 1027031000 | 04022536035987 |