Ürün Kodu
SD.M.102693.0250
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | EC Number |
|---|---|
| 68855-54-9 | 272-489-0 |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1026930250 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 250 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1026931000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1026939010 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Fibre carton | 10 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 102693 |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 68855-54-9 |
| EC number | 272-489-0 |
| HS Code | 3802 90 40 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Celite® 545 particle size 0.02-0.1 mm. CAS 68855-54-9, pH 10 (100 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 2.36 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | >450 °C |
| pH value | 10 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 300 kg/m3 |
| Solubility | 0.0037 g/l |
| Safety Information | |
|---|---|
| Categories of danger | harmful |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications | |
|---|---|
| Identity | passes test |
| Loss on ignition (600 °C) | ≤ 0.5 % |
| Particle size ( |