Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102644 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3912 20 29 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.76 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.7 - 36 %(V) |
| Flash point | -40 °C |
| Ignition temperature | 170 °C |
| pH value | 7 (H₂O, 20 °C) neutral |
| Vapor pressure | 576 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H224: Extremely flammable liquid and vapour.H302: Harmful if swallowed.H336: May cause drowsiness or dizziness.EUH019: May form explosive peroxides.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | extremely flammable, harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2059, 3, I |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2059, 3, I |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2059, 3, I |
| Specifications |
|---|
| Appearance | colorless to faint yellowish clear to opalescent viscous liquid |
| Assay | 4.0 - 4.2 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Neutral reaction | passes test |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.750 - 0.770 g/ml |
| Collodium 4% (solution of cellulose nitrate) has a nitrogen content of not more than 12,6% with respect to the dry matter of cellulose nitrate. |
| The information provided does not imply the suitability of the product for any particular application. It is customer’s sole responsibility, prior to use, to determine that the product is suitable and permitted for the customer’s intended use and application. |