MERCK 102539.0100 Cobalt (II) Chloride Hexahydrate GR for Analysis CAS No.7791-13-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102539 |
| Replaces | CX1800 |
| Synonyms | Cobalt dichloride |
| Description | Cobalt(II) chloride hexahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7791-13-1 |
| EC index number | 027-004-00-5 |
| EC number | 231-589-4 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | Cl₂Co * 6 H₂O |
| Chemical formula | Cl₂Co * 6 H₂O |
| Molar Mass | 237.90 g/mol |
| HS Code | 2827 39 97 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 1049 °C (1013 hPa) |
| Density | 3.36 g/cm3 (25 °C) |
| Melting Point | 56 °C |
| pH value | 4.9 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 1250 kg/m3 |
| Solubility | 191 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 766 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H317: May cause an allergic skin reaction.H318: Causes serious eye damage.H334: May cause allergy or asthma symptoms or breathing difficulties if inhaled.H341: Suspected of causing genetic defects.H350i: May cause cancer by inhalation.H360FD: May damage fertility. May damage the unborn child.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | GG0200000 |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 15Heavy metal-containing solutions and solids: container E. Stir Raney nickel (also: Urushibara nickel) in the form of an aqueous suspension into hydrochloric acid (Cat. No. 100312) until dissolved (container E). Neither Raney nickel itself nor any filter residues should be allowed to dry out, otherwise they will spontaneously ignite in air. In this context, heavy metal means any compound of antimony, arsenic, cadmium, chromium(VI), copper, lead, nickel and tin, as well as these subtances in metallic form, if they are classified as hazardous (acc. to AbfallverzeichnisV - Waste Catalogue Ordinance, Appendix 3). Other heavy metals should be collected separately. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | carcinogenic, toxic for reproduction, harmful, mutagenic, sensitizing, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3077, 9, III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.0 - 102.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.010 % |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.01 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.002 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.001 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.01 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0005 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.002 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1025390100 | 04022536034522 |
| 1025390250 | 04022536034539 |