MERCK 102536.0100 Cobalt (II) Nitrate Hexahydrate GR for Analysis CAS No.10026-22-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102536 |
| Description | Cobalt(II) nitrate hexahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10026-22-9 |
| EC index number | 027-009-00-2 |
| EC number | 233-402-1 |
| Hill Formula | CoN₂O₆ * 6 H₂O |
| Chemical formula | Co(NO₃)₂ * 6 H₂O |
| Molar Mass | 291.03 g/mol |
| HS Code | 2834 29 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.88 g/cm3 |
| Melting Point | 55 °C |
| pH value | 4.0 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 800 kg/m3 |
| Solubility | 2170 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 691 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H272: May intensify fire; oxidizer.H302: Harmful if swallowed.H317: May cause an allergic skin reaction.H318: Causes serious eye damage.H334: May cause allergy or asthma symptoms or breathing difficulties if inhaled.H341: Suspected of causing genetic defects.H350i: May cause cancer by inhalation.H360FD: May damage fertility. May damage the unborn child.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if inhaled.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | QU7355500 |
| Storage class | 5.1B Oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | carcinogenic, toxic for reproduction, sensitizing, dangerous for the environment, mutagenic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1477, 5.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1477, 5.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1477, 5.1, II |
| Specifications |
|---|
| Assay (potentiometric) | ≥ 99.0 % |
| Solution in water | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.005 % |
| Substances not precipitated by ammonium sulfide (as sulfate) | ≤ 0.2 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1025360100 | 04022536034485 |
| 1025360250 | 04022536034492 |