MERCK 102498.0025 Chromotropic Acid Disodium Salt Dihydrate GR CAS No.5808-22-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102498 |
| Replaces | DX1460-1 |
| Synonyms | 4,5-Dihydroxy-2,7-naphthalene disulfonic acid sodium salt |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 5808-22-0 |
| EC number | 204-972-9 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₁₀H₆Na₂O₈S₂ * 2 H₂O |
| Molar Mass | 400.29 g/mol |
| HS Code | 2908 99 30 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 300 °C |
| pH value | 3.6 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 780 kg/m3 |
| Solubility | 170 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust/ fume/ gas/ mist/ vapours/ spray.P264: Wash skin thoroughly after handling.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store below +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Appearance | greyish white to brownish white powder |
| Assay (acidimetric, calc. on anhydrous substance) | ≥ 98.5 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Appearance of solution (5 %; water) | passes test |
| Water (according to Karl Fischer) | 8.5 - 9.5 % |
| Sensitivity (of formaldehyde) | passes test |
| Sensitivity (of nitrate) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1024980025 | 04022536034027 |
| 1024980250 | 04065269283317 |