MERCK 102445.2500 Chloroform GR, ISO CAS No.67-66-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102445 |
| Synonyms | TCM, Trichloromethane, Methane trichloride, Methyl trichloride |
| Description | Chloroform |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 67-66-3 |
| EC index number | 602-006-00-4 |
| EC number | 200-663-8 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | CHCl₃ |
| Chemical formula | CHCl₃ |
| Molar Mass | 119.38 g/mol |
| HS Code | 2903 13 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 61 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.49 g/cm3 (25 °C) |
| Melting Point | -64 °C |
| Vapor pressure | 210 hPa (20 °C) |
| Solubility | 8.7 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 695 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 3980 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H331: Toxic if inhaled.H336: May cause drowsiness or dizziness.H351: Suspected of causing cancer.H361d: Suspected of damaging the unborn child.H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | FS9100000 |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 2Organic halogenated solvents and solutions of organic halogen-containing substances: For strongly contaminated or mixed halogenated solvents container B: Caution: Do not use aluminium containers; in addition, in the case of water-containing chlorinated waste materials do not use stainless-steel containers (danger of leaks caused by corrosion). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant, carcinogenic, toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1888, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1888, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1888, 6.1, III, Segregation Group: 10 (Liquid halogenated hydrocarbons) |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1024451000 | 04022536033594 |
| 1024452500 | 04022536033617 |
| 1024454000 | 04022536893839 |
| 1024456010 | 04022536033631 |
| 1024456025 | 04022536033648 |
| 1024456190 | 04054839628603 |