MERCK 102444.2500 Chloroform for Liquid Chromatography LiChrosolv® CAS No.67-66-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102444 |
| Synonyms | Trichloromethane, TCM, Methane trichloride, Methyl trichloride |
| Overview | With their high degree of UV transmittance, low particle count, low acidity and alkalinity and low evaporation residue level, LiChrosolv® solvents are ideal for reproducible separations. Since separations are normally carried out under gradient conditions in analytical HPLC, we offer solvents in "gradient grade" as well as "isocratic grade". This enables to minimize the gradient effect of the solvent involved. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 67-66-3 |
| EC index number | 602-006-00-4 |
| EC number | 200-663-8 |
| Hill Formula | CHCl₃ |
| Molar Mass | 119.38 g/mol |
| HS Code | 2903 13 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Chloroform for liquid chromatography LiChrosolv®. CAS 67-66-3, molar mass 119.38 g/mol. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 61 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.49 g/cm3 (25 °C) |
| Melting Point | -64 °C |
| Vapor pressure | 210 hPa (20 °C) |
| Solubility | 8 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 695 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 3980 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H331: Toxic if inhaled.H336: May cause drowsiness or dizziness.H351: Suspected of causing cancer.H361d: Suspected of damaging the unborn child.H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | FS9100000 |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant, carcinogenic, toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1888, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1888, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1888, 6.1, III, Segregation Group: 10 (Liquid halogenated hydrocarbons) |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.8 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 5.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.01 % |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Transmission (at 255 nm) | ≥ 70 % |
| Transmission (at 260 nm) | ≥ 85 % |
| Transmission (from 300 nm) | ≥ 98 % |
| Stabilized with 2-methyl-2-butene and methanol.For additional instructions see actual safety data sheet (SDS) chapter 7.The purpose is only for high pressure liquid chromatography.Filtered by 0.2 µm filter. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1024441000 | 04022536033532 |
| 1024442500 | 04022536033556 |
| 1024444000 | 04022536658209 |