MERCK 102431.2500 Chloroform Extra Pure CAS No. 67-66-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102431 |
| Synonyms | TCM, Trichloromethane, Methane trichloride, Methyl trichloride |
| Description | Chloroform |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 67-66-3 |
| EC index number | 602-006-00-4 |
| EC number | 200-663-8 |
| Hill Formula | CHCl₃ |
| Chemical formula | CHCl₃ |
| Molar Mass | 119.38 g/mol |
| HS Code | 2903 13 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 61 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.49 g/cm3 (25 °C) |
| Melting Point | -64 °C |
| Vapor pressure | 210 hPa (20 °C) |
| Solubility | 8.7 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 695 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 3980 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H331: Toxic if inhaled.H336: May cause drowsiness or dizziness.H351: Suspected of causing cancer.H361d: Suspected of damaging the unborn child.H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | FS9100000 |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 2Organic halogenated solvents and solutions of organic halogen-containing substances: For strongly contaminated or mixed halogenated solvents container B: Caution: Do not use aluminium containers; in addition, in the case of water-containing chlorinated waste materials do not use stainless-steel containers (danger of leaks caused by corrosion). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant, carcinogenic, toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1888, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1888, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1888, 6.1, III, Segregation Group: 10 (Liquid halogenated hydrocarbons) |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | 99.0 - 99.4 % (w/w) |
| Identity (IR) | conforms |
| Acidity or alkalinity | conforms |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 1.474 - 1.479 |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 1.479 - 1.482 |
| Boiling range (60-62°C) | ≥ 95 % (v/v) |
| Chloride (Cl) | conforms |
| Free chlorine (as Cl) | conforms |
| Ethanol (GC) | 1.0 - 2.0 % (v/v) |
| Related substances (GC) | ≤ 1.0 % (v/v) |
| Bromochloromethane (GC) | ≤ 0.01 % |
| 1,2-Dichloroethene (GC) | ≤ 0.05 % |
| Dichloromethane (GC) | ≤ 0.01 % |
| Carbon tetrachloride (GC) | ≤ 0.01 % |
| 1,1,2-Trichloroethene (GC) | ≤ 0.01 % |
| Other residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufacturing process |
| Aldehydes | conforms |
| Foreign chlorine compounds | conforms |
| Matter discolored by H₂SO₄ | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 0.0010 % |
| Water | ≤ 0.10 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities).Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*).Stabilized with 1,0 - 2,0 % (v/v) ethanol |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1024311000 | 04022536033358 |
| 1024312500 | 04022536033372 |
| 1024316025 | 04022536033402 |
| 1024316190 | 04022536905709 |