MERCK 102424.1000 Chloramine T Trihydrate Extra Pure CAS No.7080-50-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102424 |
| Synonyms | Tosylchloramide sodium, N-Chloro-4-toluenesulfonamide sodium salt, Chlorine bleaching solution |
| Description | Chloramine T trihydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7080-50-4 |
| EC index number | 616-010-00-9 |
| EC number | 204-854-7 |
| Hill Formula | C₇H₇ClNaNO₂S * 3 H₂O |
| Chemical formula | CH₃C₆H₄SO₂NClNa * 3 H₂O |
| Molar Mass | 281.69 g/mol |
| HS Code | 2935 90 91 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Flash point | 192 °C |
| Melting Point | 167 - 170 °C decomposes |
| pH value | 8.0 - 10.0 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 540 - 680 kg/m3 |
| Solubility | 150 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 935 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H314: Causes severe skin burns and eye damage.H334: May cause allergy or asthma symptoms or breathing difficulties if inhaled.EUH031: Contact with acids liberates toxic gas. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust or mist.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 8A Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, corrosive, sensitizing |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +8°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3263, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3263, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3263, 8, II, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric) | 98.0 - 103.0 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| pH-value (5 %; water) | 8.0 - 10.0 |
| Matter insoluble in ethanol | ≤ 2 % |
| ortho compounds | passes test |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufactoring process |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1024241000 | 04022536033198 |
| 1024245000 | 04022536033204 |
| 1024249050 | 04022536033211 |