MERCK 102378.0500 Calcium Chloride anhydrous powder Reag.Ph eur CAS No.10043-52-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102378 |
| Synonyms | Calcium dichloride |
| Description | Calcium chloride |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10043-52-4 |
| EC index number | 017-013-00-2 |
| EC number | 233-140-8 |
| Grade | Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | CaCl₂ |
| Chemical formula | CaCl₂ |
| Molar Mass | 110.99 g/mol |
| HS Code | 2827 20 10 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.15 g/cm3 (25 °C) |
| Melting Point | 775 °C |
| pH value | 8 - 10 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 0.01 hPa (20 °C) |
| Solubility | 740 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 dermal | LD50 Rat 2630 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | EV9800000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (calculated on dried substance) | ≥ 98.0 % |
| Free alkali (as Ca(OH)₂) | ≤ 0.2 % |
| Water absorption capacity (24 hrs.,80 % relative humidity) | ≥ 25.0 % |
| Loss on drying (200 °C) | ≤ 5.0 % |
| Conforms Reag. Ph.Eur. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1023780500 | 04022536692401 |
| 1023782500 | 04022536887135 |
| 1023789025 | 04022536954455 |