Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Chemical Formula |
|---|
| 9004-34-6 | 232-674-9 | (C₆H₁₀O₅)n |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102330 |
| Description | Cellulose microcrystalline |
| Overview | Standardized sorbents ensure reliable results every time. Our broad spectrum meets all kinds of needs. In TLC, silica gel 60 sorbent is considered the most versatile. Our assortment of silica gel 60 features different grades with particle sizes ranging from 5-40 µm: silica with a gypsum binder, silica with no foreign binder, and silica gel with a fluorescence indicator. We also offer high-quality aluminum oxide, cellulose microcrystalline, and kieselgur (also known as diatomaceous earth). |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 9004-34-6 |
| EC number | 232-674-9 |
| Chemical formula | (C₆H₁₀O₅)n |
| HS Code | 3912 90 31 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Cellulose microcrystalline for thin-layer chromatography. CAS 9004-34-6, pH 5 - 7.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) (slurry). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.5 g/cm3 (20 °C) |
| Ignition temperature | 232 °C |
| pH value | 5 - 7.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) (slurry) |
| Bulk density | 70 - 400 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| d 10 (Laser diffraction, size distribution) | 2.0 - 6.0 µm |
| d 50 (laser diffraction, size distribution) | 9 - 20 µm |
| d 90 (Laser diffraction, size distribution) | 20 - 50 µm |