MERCK 102315.0005 Calcein İndicator for Metal Determination
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102315 |
| Synonyms | 2,7-Bis[bis(carboxymethyl)aminomethyl]fluorescein |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1461-15-0 |
| EC number | 215-957-1 |
| Hill Formula | C₃₀H₂₆N₂O₁₃ |
| Molar Mass | 622.55 g/mol |
| HS Code | 3212 90 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Bulk density | 600 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +5°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance of solution (2 g/l; NaOH 1 mol/l) | passes test |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (NaOH 0.05 mol/l) | 498 - 503 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax..; 0.005 g/l; NaOH 0,05 mol/l; calc. on dried substances) | 1000 - 1250 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 7 % |
| Suitability as indicator (for metal titration) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1023150005 | 04022536032160 |