MERCK 102276.0100 Ammonium Cerium (IV) Nitrate for Analysis
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102276 |
| Synonyms | di-Ammonium-hexanitratocerate(IV), Cerium(IV) ammonium nitrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 16774-21-3 |
| EC number | 240-827-6 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | H₈CeN₈O₁₈ |
| Chemical formula | (NH₄)₂[Ce(NO₃)₆] |
| Molar Mass | 548.23 g/mol |
| HS Code | 2846 10 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.49 g/cm3 (24 °C) |
| Melting Point | >400 °C |
| pH value | 0.61 (111.11 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 1200 kg/m3 |
| Solubility | 919 - 1020 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 300 - 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H272: May intensify fire; oxidizer.H290: May be corrosive to metals.H302: Harmful if swallowed.H314: Causes severe skin burns and eye damage.H317: May cause an allergic skin reaction.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P260: Do not breathe dust.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 5.1B Oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | oxidizing, harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3085, 5.1 (8), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3085, 5.1 (8), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3085, 5.1 (8), II, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Assay (potentiometric, (NH₄)₂ [Ce(NO₃)₆! | ≥ 99.0 % |
| Substances insoluble in diluted sulfuric acid | ≤ 0.005 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.003 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1022760100 | 04022536031781 |
| 1022761000 | 04022536031798 |