Ürün Kodu
SD.M.102274.0025
Ürün Markası
MERCK 102274.0025 Cerium (IV) Sulfate
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 102274 |
| Description | Cerium(IV) sulfate tetrahydrate |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 10294-42-5 |
| EC number | 237-029-5 |
| Hill Formula | CeO₈S₂ * 4 H₂O |
| Chemical formula | Ce(SO₄)₂ * 4 H₂O |
| Molar Mass | 404.30 g/mol |
| HS Code | 2846 10 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 3.24 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 200 °C Elimination of water of crystallisation |
| pH value | 0.5 (207 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure |