MERCK 102273.0100 Ammonium Cerium (IV) Sulfate for Analysis CAS No.10378-47-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102273 |
| Synonyms | Cerium(IV) ammonium sulfate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10378-47-9 |
| EC number | 231-567-4 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | CeH₁₆N₄O₁₆S₄ * 2H₂O |
| Chemical formula | (NH₄)₄Ce(SO₄)₄ * 2H₂O |
| Molar Mass | 632.55 g/mol |
| HS Code | 2846 10 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 1.2 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 800 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (potentiometric, (NH4)₄Ce(SO₄)₄· 2 H₂O) | ≥ 99.0 % |
| Substances insoluble in diluted sulfuric acid | ≤ 0.005 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.005 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1022730100 | 04022536031699 |