MERCK 102214.1000 Carbon Disulfide Gr For Analysis Acs,Reag. Ph Eur CAS No.75-15-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102214 |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 75-15-0 |
| EC index number | 006-003-00-3 |
| EC number | 200-843-6 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | CS₂ |
| Molar Mass | 76.14 g/mol |
| HS Code | 2813 10 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 46.5 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.26 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1 - 60 %(V) |
| Flash point | -30 °C |
| Ignition temperature | 95 °C |
| Melting Point | -111.5 °C |
| Vapor pressure | 274 hPa (25 °C) |
| Solubility | 2.1 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3188 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H332: Harmful if inhaled.H361fd: Suspected of damaging fertility. Suspected of damaging the unborn child.H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, toxic, toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1131, 3 (6.1), I |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1131, 3 (6.1), |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1131, 3 (6.1), I |
| Specifications |
|---|
| Appearance | colourless or yellowish liquid |
| Assay (GC) | ≥ 99.9 % |
| Water | ≤ 0.01 % |
| Density (d 20 °C/20 °C) | ~1.26 |
| Boiling point | 46 - 47 °C |
| Identity (IR) | passes test |
| Colour number (Hazen) | ≤ 10 |
| Sulphate (SO₄) | ≤ 0.0002 % |
| Sulfite (as SO₂) | ≤ 0.00025 % |
| Sulfur, hydrogen sulfide and organic sulfur compounds (as S) | ≤ 0.0001 % |
| Benzene (GC) | ≤ 0.002 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Conforms to ACS. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1022141000 | 04022536030784 |