MERCK 102211.1000 Carbon Disulfide Extra Pure
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102211 |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA®solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 75-15-0 |
| EC index number | 006-003-00-3 |
| EC number | 200-843-6 |
| Hill Formula | CS₂ |
| Molar Mass | 76.13 g/mol |
| HS Code | 2813 10 00 |
| Structure formula Image |
| Applications |
|---|
| Application | Carbon disulfide EMPLURA®. CAS 75-15-0, molar mass 76.13 g/mol. MSDS and product information below. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 46.5 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.26 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1 - 60 %(V) |
| Flash point | -30 °C |
| Ignition temperature | 95 °C |
| Melting Point | -111.6 °C |
| Vapor pressure | 398 hPa (20 °C) |
| Solubility | 2.1 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3188 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H361fd: Suspected of damaging fertility. Suspected of damaging the unborn child.H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. No smoking.P240: Ground/bond container and receiving equipment.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of soap and water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 water endangering |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Hazard Symbols | FlammableToxic |
| Categories of danger | highly flammable, irritant, toxic, toxic for reproduction |
| R Phrase | R 11-36/38-48/23-62-63Highly flammable.Irritating to eyes and skin.Toxic: danger of serious damage to health by prolonged exposure through inhalation.Possible risk of impaired fertility.Possible risk of harm to the unborn child. |
| S Phrase | S 16-33-36/37-45Keep away from sources of ignition - No smoking.Take precautionary measures against static discharges.Wear suitable protective clothing and gloves.In case of accident or if you feel unwell, seek medical advice immediately (show the label where possible). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store below +30 °C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1131, 3 (6.1), I |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1131, 3 (6.1), |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1131, 3 (6.1), I |
| Specifications |
|---|
| Assay (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | passes test |
| Water (K. F.) | ≤ 0.02 % |
| Sulphate (SO₄) | ≤ 0.0005 % |
| Non-volatile matter | ≤ 0.005 % |
| Hydrogensulfid and foreign organic sulfur compounds | passes test |
| Sulfite (as SO₂) | ≤ 0.003 % |
| Conforms to ÖAB |