Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass |
|---|
| 7440-44-0 | 231-153-3 | C | 12.01 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 102184 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7440-44-0 |
| EC number | 231-153-3 |
| Hill Formula | C |
| Molar Mass | 12.01 g/mol |
| HS Code | 3802 10 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.31 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 3550 °C |
| Bulk density | 150 - 440 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1362, 4.2, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Identity | conforms |
| Substances soluble in nitric acid | ≤ 5 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 200 ppm |
| Cyano compounds (CN) | passes test |
| As (Arsenic) | ≤ 5 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 500 ppm |
| Pb (Lead) | ≤ 20 ppm |
| Zn (Zinc) | ≤ 100 ppm |
| Polycyclic aromates | passes test |
| Tar products | passes test |
| n-Hexane adsorption | ≥ 30 % |
| Residue on ignition (600 °C) | ≤ 2 % |
| Loss on drying | ≤ 10 % |